ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 9031110
*
nr 903 1110
Laila Prytz
(f. 1907), Sverige
Laila Prytz (b. 1907), composition, signed, subject: 23x27,
GOUACHE, Laila Prytz (f. 1907), komposition, signerad, motivet: 23x27
Laila Prytz, Swedish painter, born 1907.
Estimate:
1000
Sold:
SEK 1100
Auction date:
Monday July 28 2014
at 19:58:45
- Bid history
Time
Bidder
Bid
17/7 18:44:14
1
Vinnande bud
28/7 19:53:32
2
800 kr
28/7 19:53:45
2
1.000 kr
- Specialauktion
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache komposition laila prytz svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 350
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:49
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:22
*
Laila Prytz
Laila Prytz, Swedish painter, born 1907.
nr 903 1110
Laila Prytz
(f. 1907), Sverige
Laila Prytz (b. 1907), composition, signed, subject: 23x27,
GOUACHE, Laila Prytz (f. 1907), komposition, signerad, motivet: 23x27
Laila Prytz, Swedish painter, born 1907.
| Estimate: | 1000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 1100 |
| Auction date: |
Monday July 28 2014 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 17/7 18:44:14 | 1 | Vinnande bud |
| 28/7 19:53:32 | 2 | 800 kr |
| 28/7 19:53:45 | 2 | 1.000 kr |
- Specialauktion
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache komposition laila prytz svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 350
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:49 -
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:22



